OK, hier komt het eerste lever-ziekte dieet (van deze site:
http://www.dogaware.com/specific.html#liver):
Ze schrijven dat er een laag eiwit-dieet wordt aangeraden maar dat ook weer in de laatste studies blijkt dat je niet te weinig eiwit moet geven, omdat dat het probleem alleen maar erger kan maken. En ook zou een dieet gegeven moeten worden dat weinig vet bevat, maar ze schrijven dat ook te weinig vet weer problemen kan veroorzaken. Eerlijk gezegd kan ik me hier wel in vinden. Dit bleek dus ook bij nierproblemen en nierdieten (moest ook laag in eiwit zijn, waar ze nu van terug komen).
Ze raden gemiddelde hoeveelheden eiwit aan die van hoge kwaliteit zijn: huttekase/cottage cheese (hetzelfde), ricotta, eieren, yoghurt zijn van hoge kwaliteit en produceren minder ammoniak als vlees. Ze raden verder witte vis aan (kabeljauw, wijting, etc). En verder mag kip, kalkoen, zonder vel. Dit maakt gemiddeld ammoniak aan.
Rood vlees produceert het meest ammoniak en moet daarom vermeden worden (in mijn ogen geldt dit dus ook voor orgaanvlees).
Ze schrijven hier dat lever ziektes de enige conditie is waarbij het voeren van graan goed/zinvol is. Hebbie 'm weer

. OK, ik ben inmiddels behoorlijk overtuigt dat je granen zult moeten voeren. De bronnen waar ik dit van vernomen heb zijn zeer betrouwbaar. Granen zijn nodig voor de glucose en voor de vezels. Ze moeten dus goed/gemakkelijk verteerbaar zijn, de koolhydraten.
Het beste vinden ze havermout. Ze schrijven dat je de helft vlees en de helft graan moet voeren. Minder eiwitten vinden ze niet verantwoorden, tenzij je hond een specifiek geval is en aan hepatic encephalopathy lijdt. Ik kan me daar wel in vinden. Ik denk dat als je te weinig eiwit geeft, de hond z'n eigen spierweefsel af gaat breken en daar zit je ook niet op te wachten...
Ook zij vinden het beter om meerdere malen per dag kleinere porties te voeren. Vier per dag is het beste.
Ze vinden dat je geen supplementen moet geven die veel koper bevatten en ook orgaanvlees moet je niet/weinig geven. Je kunt eventueel een zink supplement geven om koper te binden.
Goede supplementen zijn: vitamine B complex, knoflook, vitamine E en vitamine C. Kelp en alfalfa mag ook gegeven worden. Ze schrijven dat je met vitamine A supplementen uit moet kijken bij lever ziektes en vooral geen levertraanolie mag geven. Ze schrijven dat je dus ook weinig tot geen lever moet voeren.
Dat is wel weer in tegenstelling tot wat Tannetje adviseerde, maar ik durf daar verder niks over te zeggen... Ik zou zelf niet gokken en gewoon heel weinig lever geven.
Dan schrijven ze dat je dus vooral witte vis, huttekase, eieren, moet voeren voor de eiwitten. En dat je daar groentes aan toe moet voegen. Aan de groentes mag je zelfs aardappel en zoete aardappel toevoegen. En hier hebben ze het dan over 25% vis en 75% groentes. Lekker verwarrend, die verschillende hoeveelheden... Ik zou aanhouden: 50% eiwitten in de vorm van vlees, vis, eieren, zuivel en 50 groente + graan (en ik zou zelf van die 50% groente en graan weer 30% a 40% graan geven en 20% a 10% groente). De groentes weken ze eerst in citroensap + water, om alle pesticides te verwijderen.
Kijk je dan naar het dieet dat Strombeck adviseert (
http://www.myfluffydog.com/dog/health/i ... sediet.php):
1/4 lb vlees (ik zou dus helemaal geen rundvlees geven maar uitsluitend kip, kalkoen, witte vis, eieren, zuivel geven).
2 3/4 mokken gekookte witte rijst
1 rauw ei
600 mg calcium (ik zou dus zelf 1 theelepel gemalen eierschaalpoeder op 500 gram vlees nemen).
1/8 theelepel jodiumhoudend zout (ik zou dit dus niet geven en kelp of waterkers voor de jodium geven. Ook met kelp zou ik mega-voorzichtig zijn! Eerder gaf ik alleen waterkers).
2 eetlepels peterselie en fijngehakte wortel of andere groentes.
1/2 tot 1 teen knoflook
20 mg vitamine B complex
5,000 IU vitamine A (lekker tegenstrijdig met wat hierboven geschreven wordt

. Ik zou geen vitamine A geven, persoonlijk. Ik houd niet van supplementen).
1000 mg vitamine C
Door elkaar gooien en rauw serveren. Af en toe mag je 1 tot 3 theelepels lever erbij geven.
Bovenstaand recept is voor 1 dag voor een hond van 40 lb.
Ik zou zelf (denk ik) het volgende doen:
Stel, je geeft 4 keer per dag brokken. Ik zou beginnen met 1 maaltijd te vervangen voor zelfs samengesteld voer. Ik weet niet hoe zwaar jouw hond is, maar stel hij weegt 30 kilo, zou hij ongeveer 600 gram zelf samengesteld voer nodig hebben per dag (2% van zijn lichaamsgewicht), maar omdat je maar een kwart geeft, kun je beginnen met 150 gram per dag. Van die 150 gram zou ik 75 gram kabeljauw of wijting of kip zonder vel of eieren of huttekase geven. Of een mengels van bijv 2. Of hiermee lekker afwisselen, dat lijkt me het beste. Dan zou ik zelf 50 gram gekookte rijst of havermoutvlokken geven. En ongeveer 25 a 50 gram gekookte of rauwe gepureerde groentes. Ik zou daar een heel klein beetje gemalen eierschaalpoeder voor de calcium aan toevoegen. Denk aan een 1/4 theelepel.
En verder zou ik dus geen supplementen geven, behalve die je al geeft.
Als dit nou een weekje (of 2 - je moet dit natuurlijk in jouw tempo doen, als je het al wilt doen!) goed gaat, dan zou ik voorzichtig een tweede maaltijd gaan vervangen. Dus twee maaltijden brokken en 2 maaltijden verse voeding. Ik zou dezelfde verhouding aanhouden: 50% vlees of vis of ei of zuivel en 50% groente met rijst/aardappel/havermout. Ik zou zelf een paar keer per week (2 ofzo) wat lever/nier/hart geven, maar: weinig. Een paar theelepeltjes dus.
Nou, stel je hebt je hond helemaal over op vers. En je voert geen brokken meer. En het gaat hartstikke goed. Dan geloof ik dat ik langzaam zou beginnen met het introduceren van rauwe vleesbotten. En ik zou beslist beginnen met kip. En ik zou zelf alleen botten van kleine dieren blijven voeren (kip, konijn, kwartel, etc). Ook dat zou ik weer heel langzaam doen. En als je dat niet aandurft: dan niet. Ik zou dan zelf gewoon gemalen eierschaal blijven voeren. Het is, denk ik, belangrijk dat jij je er vooral ook comfortabel bij blijft voelen.
Ik heb trouwens ook lever dieeten gezien waarbij ze gekookt vlees/vis/eieren geven. Ik zou dat zelf persoonlijk niet geven. Ik vind toch dat een leidraad wel moet zijn dat een hond een carnivoor is en gebouwd is om rauw vlees te eten. Mocht je zelf toch liever gekookt vlees/vis/eieren geven: nou ja, ik prefereer dat eerlijk gezegd nog altijd boven brokken

!
Groetjes, Lizzy